top of page

משמרת לילה: איך אפשר לשפר את איכות השינה כשמתמודדים עם סרטן והפרעות שינה

שינה הינה מצב טבעי של הגוף, מצב אשר ריתק את האנושות משחר ההיסטוריה.

האדם הממוצע יעביר שליש מחייו בשינה, אשר חיונית לבריאות הגוף והנפש.


אנו יודעים ששינה חשובה ממגוון רחב של סיבות: בריאות הנפש (דוג' דכאון וחרדה), תפקודי חשיבה, התאוששות והסתגלות לפעילות גופנית, בריאות שריר הלב, תפקוד תקין של מערכת החיסון ושיפור התאבון.

חשיבותה של שינה טובה מתעצמת אלפי מונים כאשר הגוף נדרש להתמודד עם מחלה קשה כמו סוגי הסרטן השונים.


אם את, אתה או אדם קרוב אליך מתמודד עם מחלת הסרטן חשוב שתקרא כאן מה ניתן לעשות כדי לשפר את איכות השינה ובתוך כך את ההתמודדות והחלמה ממחלת הסרטן.


a calm bed beneath clouds

בפוסט קודם דברתי על תופעת התשישות ומחלת הסרטן. הדבר הראשון שאותו אני שואל מתמודדים הסובלים מתשישות היא "איך השינה שלך?".


הפרעות שינה, היא תופעה נפוצה בקרב המתמודדים עם מחלת הסרטן וטיפוליה, מחקרים מראים שעד 75% מהמטופלים ידווחו על בעיות שינה.


למה קשה לישון כשמתמודדים עם סרטן?

התמודדות עם מחלת הסרטן חושפת אותנו למספר גורמים להפרעות שינה: תופעות לוואי מהטיפולים השונים, אשפוזים חוזרים ו/או ממושכים ולחץ נפשי.


תופעות לוואי מטיפולים השונים עלולות לגרום לכאבים ובחילות המקשות על הירדמות ושינה טובה. תרופות מסוימות גם יכולות לערער את המחזור הטבעי של שינה-ערנות.


אישפוזים חוזרים או אישפוזים ממושכים גם משפיעים על איכות השינה.

השהייה מחוץ לבית משנה את השגרה היומיומית וגורמת לחוסר נוחות ומתח. רעשי רקע, אור מלאכותי, ובדיקות רפואיות שנערכות גם בלילה, יכולים להפריע למחזור השינה הרגיל.


בנוסף הדאגה למצב הבריאותי, הפחדים והחששות הטבעיים שלנו וחוסר הוודאות לגבי העתיד גורמים ללחץ נפשי שמשפיע על השינה.


מה ניתן לעשות? הכנתי רשימה של שמונה דברים שניתן לעשות בצורה מידית כדי לשפר את השינה כשמתמודדים עם סרטן.


a person determined to sleep

  1. מודעות אנו יודעים ממחקרים כי אנשים מפתחים סבילות למחסור בשעות שינה ואינם מודעים למחסור. כלומר, הם מתפקדים ברמה קוגניטיבית/אנרגטית יותר נמוכה ועם הזמן מתרגלים לתפקוד נמוך כאילו שזו הנורמה. אם מתעוררים לעיתים תכופות במהלך הלילה, לוקח לכם יותר מ-30 דקות להירדם או שאתם ישנים פחות מ-8 שעות בלילה יתכן ואתם סובלים מהפרעת שינה.

  2. הפכו את שעת השינה להרגל גיוון הוא האויב לשינה טובה, הישתדלו לישון באותה שעה בכל יום כדי לאפס את השעון הביולוגי.

  3. טקס לפני השינה נסו לקרוא, לשמוע מוזיקה, לעשות מדיטציה או כל עשייה מרגיעה אחרת לפחות 30 דק' לפני השינה. חשוב שהטקס יתאים לכם ושתעשו בו רק את הדברים שמרגיעים אתכם אישית. במידת האפשר נסו לשמור על הטקס גם בבית וגם באשפוז.

  4. הימנעו ממסכים לא רק מהשימוש בהם אלא גם מהאור שהם פולטים.

  5. שמרו על חדר חשוך וקריר במידת האפשר סגרו וילונות וכסו מסכים, השתמשו בכיסוי עיניים ובמיזוג האוויר. טמפ' הגוף מתחילה לרדת לקראת השינה על מנת להירדם.

  6. הגבילו את השנ"צים לעיתים רבות ישנו פיתוי לישון במהלך היום ובמיוחד לאחר בדיקות או טיפולים אינטנסיביים. הגבילו שינה במהלך היום למשך של 20 דק' לכל היותר ולא אחרי השעה 13:00 על מנת לא לפגוע בשנת הלילה.

  7. התכוננו מראש הגוף צריך זמן להירגע והלירדם אם אתם רוצים להירדם ב-23:00 אל תלכו לישון ב-22:55.

  8. שיתוף תשתפו את הצוות המטפל. אם הם לא יודעים, הם לא יכולים לעזור. הצוות המטפל בביה"ח ובבית יכול להקל עליכם ולהתאים את הסביבה כך שיהיה לכם קל לישון.


בנוסף לפעולות המידיות והפשוטות שניתן לעשות ורשמתי כאן. שווה לשקול ולהתייעץ עם הרופא המטפל לגבי טיפול תרופתי וטיפול קוגנטיבי התנהגותי (CBT) לשיפור השינה.


תודה רבה שקראת את הפוסט עד הסוף!

אני מקווה שהפוסט הזה נתן לך כלים לעזור לכם ולקרוביכם להתמודד עם מחלת הסרטן. אני מזמין אותך לשתף את דעתך על הפוסט ולכתוב שאלות שעולות לך בתגובות.

בתחתית העמוד צירפתי תמונה עם עיקרי הפוסט שקל לשמור ולזכור.


רק בריאות

ראובן ללוש

צוות אימון רפואי


10 טיפים לשיפור השינה בהתמודדות עם סרטן


מקורות:


9 צפיות0 תגובות

Comments


Post: Blog2 Post

קבלו את המאמרים שלנו ישירות לאי מייל

bottom of page